Jak osvětlujeme předsíň:
Do předsíně menší výšky je vhodné ploché svítidlo bez viditelného držáku skla a žárovka 60 W, aby byla dostatečně osvětlena předsíň i skříně, když je otevřeme. Tam, kde jsou stropy vyšší, je vhodné svítidlo pro všeobecné osvětlení s žárovkou nejméně 60 W.
Je – li předsíň tmavá a trvale se tam svítí, pak je nejúspornější zářivka, ale jen bílá, nebo ještě lepší růžová. Je – li v předsíni zrcadlo, osoba stojící před ním si při centrálním osvětlení stíní. Potřebujeme nad zrcadlo zavěsit svítidlo, které nás bude osvětlovat zepředu a přitom nebude oslňovat ani přímo, ani odrazem v zrcadle.
Kuchyně:
Sporák, pracovní plochu a dřez musíme intenzivně osvětlit. Dnes již bývá v kuchyni nad sporákem alespoň jedno vodotěsné svítidlo, ale je nutné ještě jedno nad pracovní plochu. Nad stůl je ideální dát svítidlo s žárovkou do 100 W, které svítí převážně dolů, tedy polopřímo, a k dřezu a nad sporák vodotěsné svítidlo s žárovkou minimálně 40 W. Pro děti, které píší úkoly a učí se v kuchyni, stejně tak jako pro kohokoliv pracujícího u stolu je třeba ještě stolní svítidla.
V obývacím pokoji:
Bývá další funkční skupina nábytku. Křeslo, kde se čte, konferenční stůl s křesly kolem, také pracovní a jídelní stůl. Každá tato skupina potřebuje své osvětlení. To vytvoří buď stolní, nebo stojací svítidla. Přitom je třeba dbát, aby světlo ze stínítka dopadalo na plochu, která se má osvětlit. Je – li nábytek rozestavěn do několika funkčních skupin, tedy již ne pod střed stropu, je vhodné do středu stropu připevnit jednoduché svítidlo pro všeobecné osvětlení. Několika ramenný lustr je jistě krásný, ale neplní již úlohu, kterou kdysi míval.
Při přátelském pohovoru v sofa, při poslechu hudby atd. jsou na místě světla, která rozptylují a tvoří světlo poměrně slabší, tzv. náladové. Proto jsou vhodná stínítka buď ze stejného skla, papíru, nebo z textilu. Celé takové prostředí je příjemně osvětleno a vzhledově vyřešeno.
Osvětlením se projevuje kultura bydlení.