Klimakterické obtíže

V době, kdy ustane menstruace – obvykle mezi 45 a 55 lety, končí také přirozená schopnost ženy rodit děti. Toto období, nazývané klimakterium neboli česky přechod, je začátkem nového životního období ženy, které může někdy přinášet netušené možnosti a naplnění, avšak může také vyvolat i tělesné a duševní problémy, které bývají značně nepříjemné.

menopauzra

První příznaky menopauzy jsou často viditelné už mnohem dříve. U některých žen už od 40. roku (u některých dokonce i dříve) dochází k útlumu činnosti vaječníků a k poklesu hormonální sekrece.
Doba přechodu není určena pouze geneticky, ale také zdravotním stavem ženy a některými životními faktory, jako je kouření, výživa a hladina stresu.

Příčinou přechodu je snížená tvorba hormonů při ubývajícím počtu vajíček ve vaječnících. Množství estrogenu začíná klesat již před přechodem samotným – v období kdy menstruace ustává – pak určitou dobu klesá rychleji a později se stabilizuje.
Totéž se děje s progesteronem, dalším ženským sexuálním hormonem; řada odborníků se však domnívá, že většinu klimakterických obtíží způsobuje kolísavá hladina estrogenu.

S postupujícím věkem a poklesem produkce estrogenu nastává tedy menopauzaa ženské tělo se mění.
Kůže se vysušuje, nehty jsou křehčí, vlasy řídnou a začínají padat. Objevují se návaly horka a bušení srdce doprovázené silným pocením, organismus se unaví při sebemenší námaze. A co víc – již od prvních příznaků menopauzy většina žen zjišťuje, že přibývá na váze. A tak má žena dojem, že ztrácí svoji vitalitu, šarm a ženskost.

zoufalost

Mnohým ženám se v tomto období podávají hormonální léky – substituční hormonální terapie – k potlačení nepříjemných příznaků přechodu. Ta léčba dokáže být velmi účinná, přináší však i dlouhodobé riziko, zvláště pak riziko karcinomu prsu. Podle některých vědeckých prací je nejvhodnější substituční léčba přerušovaná.

Vhodná je také léčba přírodní.