Je nepopiratelným faktem, že žádný stroj nevydrží navždy. I ty, které mají dlouhou životnost, se jednoho dne opotřebují. Co v takovém případě dělat?
Nejlepší možností je se jich zbavit. Koneckonců nám doma pouze zabírají místo. Je třeba oprostit se od jakéhokoliv emocionálního pouta, které nás snad k němu váže – koneckonců, v konečném důsledku je to jen mrtvá hmota.
Ovšem nemusíte se jej chtít zbavit pouze proto, že už dosloužil. Existuje i spousta dalších důvodů, zvláště dnes, v době prudkého rozvoje techniky. To, co bylo ještě před pár měsíci poslední výkřik technologie, je dnes zralé prakticky do muzea. Je samozřejmé, že vyměňovat takto zastaralý přístroj je plýtvání. Je zde však otázka problému s kompatibilitou. Například staré telefony již nemusí přijímat nejnovější typ signálu, což značně snižuje jejich užitečnost.
Je samozřejmé, že v těchto případech můžete danou věc jednoduše vyhodit, nebo nejlépe odnést do specializované sběrny. To je ovšem poměrně hloupá ztráta peněz. I na vadném nebo zastaralém výrobku totiž můžete ještě stále vydělat, takže se vám alespoň část nákladů, které jste do něj vložili, vrátí.
Musíme si však uvědomit, že i prodej strojů má svá pravidla. Tím nejdůležitějším je nezatajovat žádné informace, a to hlavně co se nejrůznějších vad a poškození týče. Buďte také upřímní, pokud se vás kupec zeptá, proč danou věc vlastně prodáváte. Vězte totiž, že i vdaný přístroj je prodejný, byť za nižší cenu. Někdo jej může například chtít na náhradní díly.
Pokud jde o cenu, buďte realističtí. Nesnažte se prodat starý, rozbitý stroj za cenu nového. Tím si jen odradíte potenciální kupce. Na druhou stranu, pokud ji nasadíte příliš nízko, pak sice prodáte, ale i tak na tom budete tratit. Dobře se tedy seznamte s aktuálními cenami na trhu, a to jak za nový výrobek, tak i za ten použitý.
Pokud dodržíte všechna pravidla, můžete si být jisti, že svůj přístroj prodáte, a to s maximálním možným ziskem.