Každá stavební firma se snaží odvézt svou práci kvalitně. Už jen proto, že kladné recenze na její činnost, jí pomůžou k získání dalších zakázek. Odvedené práce potřebují samozřejmě všichni ohodnotit i finančně. Kromě stavebních prací je ale zapotřebí zjistit i cenu materiálu, který bude na stavbě používán. Výběr materiálu je dán již projektovou dokumentací, která je odsouhlasena investorem. Samozřejmě, že investor může v průběhu realizace díla zaměnit některý materiál. Ať už je to z důvodu snížení nákladů na stavbu nebo kvality. Předpokládanou cenu stavby by měl znát každý investor. Podle toho si pak dále může vybírat stavební firmu a řemeslníky, kteří mu na základě slepého rozpočtu vytvoří cenovou nabídku. Ta pak dále slouží k výběru toho nejvhodnějšího dodavatele jak stavebních prací, tak materiálu.
Dražší neznamená kvalitnější
Všichni jste se při svých nákupech určitě ujistili v tom, že vysoká cena ještě nemusí znamenat vysokou kvalitu. To samí platí i při výběru stavebního materiálu a různých doplňků, bez kterých se žádná stavba nedokončí. Základním kamenem pro samotnou stavbu je stavební projekt. Ten se provádí jak u novostaveb, tak u rekonstrukcí. Pokud se pouštíte do stavby rodinného domku, měli byste s projektantem domluvit veškeré detaily, i takové, o kterých si myslíte, že jsou zbytečné. Může se totiž stát, že vám právě tyto maličkosti nepěkně zvednou stavební rozpočet a vy se ocitnete v prekérní finanční situaci. Na každou stavbu by měla být provedena , kde jsou obsaženy veškeré stavební práce, řemesla i materiál. Podle tohoto rozpočtu si pak můžete stavbu naplánovat tak, abyste měli vždy připraveny finanční prostředky k zaplacení všech řemeslníků i materiálu.
Pouze projekt nestačí
Každý zkušený stavebník pracuje kromě samotného projektu i s rozpočtem stavby. Znát kolik jakého materiálu, kolik řemeslníků a za jakou cenu, vám umožní zvládnout harmonogram stavby bez zbytečných komplikací.