Nejlepší období k lovu sumce u nás je asi tak od konce srpna do poloviny, případně konce září. V tomto období se dá ulovit opravdu velká ryba.
V průběhu října je už frekvence záběrů nižší, ale ještě můžete k vodě vyrazit, neboť sumci se připravují na zimování a docela spolehlivě přijímají potravu, takže šance na slušný úlovek tu ještě je.
V červnu a červenci je lov ovlivněn obdobím tření, a to je záběr sumce spíš výjimečný.
V zahraničních revírech v teplejších částech Evropy lze sumce lovit celoročně.
Kdo sumce viděl, ať už na obrázku, v televizním pořadu, anebo dokonce na vlastní oči, jistě pochopí, že na „sumcařinu“, jak se říká v rybářské latině, musí být rybářská výbava jiná, než když si vyrazíte na cejny nebo plotice.
Ať už se rozhodnete lovit v tuzemsku anebo v zahraničí, potřebujete pevné pruty, silnější vlasec, jiné háčky. A u kvalitního pevného prutu je potřeba mít kvalitní naviják.
Vhodný naviják na sumce by měl být rozhodně masivnější, s kovovým tělem a spolehlivou přední brzdou. A takové navijáky je možné si pořídit.
Vyznačují se pevnou konstrukcí, která má naprostou spolehlivost pod maximálními zátěžemi. Tyto nové navijáky mají robustní kovová těla, nerezová ložiska, ložisko Stop systému a dokonce IOS, což je inteligentní oscilační systém ukládání vlasce na cívku. A samozřejmě silnou přesně nastavitelnou přední brzdu.
Nejsilnější smekací velkokapacitní navijáky si poradí i s dvoumetrovou rybou.
Pak jsou tu luxusní navijáky pro sumčí přívlač.Konstruovány jsou tak, aby odolaly tahání těžkých nástrah a velkých ryb po mnoho let. Vhodné jsou i na vábničku. Navíc mají promyšlený systém odvodu tepla z brzdy.
Někteří rybáři se však spokojí s lovem menších kousků. Ti klidně vyrazí na sumce s lehčím rybářským nádobíčkem na položenou. A jako nástrahu použijí rousnici!
A protože drobnějších sumců žije v našich vodách značné množství, je možné, že jich uloví za jeden večer hned několik.