Otázkou bude, kde je sehnat, když nemáme nic našetřeno. Kde peníze rychle najít, když se bude jednat o poměrně vysokou částku. Nyní se můžeme setkat se zkratkou LTV – loan to value. Prakticky to znamená, v jakém poměru je požadovaná výše úvěru a zástavní hodnota nemovitosti, která slouží pak jako jištění úvěru. Pokud bychom se zaměřili na nějaký příklad, tak prakticky nemovitost bude v hodnotě 2 600 000,- Kč, banka nám vyjde vstříc, pokud to všechno bude z naší strany v pořádku, s částkou 2 080 000,- Kč. Ovšem zbylou částku si musíme nějakým způsobem zajistit, a to ještě dříve, než půjdeme žádat o hypotéční úvěr.
Kde najednou peníze získat?
1. Půjčka v rodině – je to asi nejjednodušší způsob, od rodiny a blízkých příbuzných, jelikož se bude jednat většinou o bezúročnou půjčku. Přesto je naprosto ideální, pro zachování dobrých příbuzenských vztahů, sepsat smlouvu o zápůjčce a všechny další náležitosti, jak se bude půjčka splácet. Je to taková ochrana prakticky pro obě dvě strany.
2. Potřebujeme další zástavu – chybí vlastní zdroje, ale lze zastavit jinou nemovitost jako ručení, například dům nebo byt rodičů. Neznamená to, že se musí tato nemovitost zastavovat po celou dobu splatnosti úvěru. Pokud totiž splácíme, tak i výše úvěru bude postupně klesat. Když klesne na požadovanou hodnotu, tak další nemovitost lze přirozeně vyjmout. Zkrátka si jen na chvíli zapůjčíme bydlení rodičů, kamarádů nebo příbuzných. To bude dostatečné jištění.
3. Další úvěr – nebankovní společnosti jsou připraveny vyjít vstříc, to ale banky moc rády nevidí a mnohdy se můžeme dostat do úzké uličky s tím, že nám bude do výdajů započten nový úvěr a na hypotéku přirozeně nemusíme dosáhnout. Možnost tady určitě je, ale otázkou bude další přístup bankovního úřadu.
4. Hypotéka rodičů – i tato možnost existuje, pokud s tím rodiče souhlasí. Je to bydlení pro příbuzného v řadě přímé, tudíž účelovost je splněna. Většinou zde žádá kompletně celá rodina, díky bonitě posuzovaných, lze úvěr snadněji získat.