Život v neustálé tmě by jistě nebyl pro nikoho příjemný, navíc tělo vyžaduje sluneční záření kvůli tvorbě vitamínu D a souvisí to i s hormonálními změnami, které v našem těle probíhají v pravidelných denních cyklech. Pro lidské tělo je však naprosto zásadní střídání dnů a nocí kvůli regeneraci organismu. Člověk zkrátka vyžaduje v průběhu noci usínat hlubokým spánkem, aby se obnovila buněčná struktura vnitřních orgánů, kůže, svaloviny, vlasové pokrývky, atd. O tom, jak je spánek důležitý, se stačí přesvědčit velice snadno – jen několik hodin spánkového deficitu skolí vrcholového sportovce, natož jedince s oslabeným imunitním systémem.
Aby byl spánek dostatečně hluboký, je nutno navýšit hladinu hormonu melatoninu v krvi. Toho lze docílit pouze dostatečným zatemněním. Zní to jako reklamní klišé, ale co s námi provede docela obyčejné pouliční osvětlení, nebo běžící televizor, u kterého usínáme únavou, o tom vám může zkušený praktický lékař vyprávět poučné příklady ze své praxe.
Sáhnout po vhodné stínící technice je přínosem především pro naše zdraví, nejde tedy jen o pohodlí, nebo zkrášlení prostředí, ve kterém trávíme většinu času.
Ochrana před nepřízní počasí, tepelná a zvuková izolace
Stále častěji se setkáváme s názory, že právě venkovní zastínění je optimální z hlediska ochrany před světlem, ale i před hlukem a nepříznivými povětrnostními vlivy (déšť, sníh, vítr). Naprosto zásadní je také v létě, kdy brání slunečním paprskům v ohřívání okenních skel. Vnitřní žaluzie fungují naopak jako tepelný článek a z toho důvodu se od nich také často ustupuje.
Pokud byste chtěli zvolit kombinaci komfortu a estetické noblesy, inspirujte se přírodou a nahlédněte do vzorkovníku venkovních dřevěných rolet. Nepatří jen do historických zámeckých objektů, hotelů, a luxusních penzionů, můžete jimi osadit i okna venkovského domu. Docela běžné je rolety ovládat elektronicky, a to jak stahování, tak i šířku mezer jednotlivých lamel.
Venkovní rolety jsou ideální tepelným izolantem nejen v letním období, kdy brání průniku tepla do místnosti, ale i v zimě. Tehdy se tvoří mezi roletou a okenním sklem jakýsi vzduchový vak, který omezuje únik tepla z místnosti až o 25 procent. A co se týče akustické izolace, stažené rolety snižují průnik hluku zvenčí přibližně o 16 decibelů.